Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Stacje radiowe

2009.10.29 g. 22:31

"Przeżyj własną śmierc " z Antyradiem na Centralnym


Mam przyjemność zaprosić do odwiedzenia „otwartego studia” Antyradia organizowanego w ramach akcji społecznej „Przeżyj własną śmierć”
Studio będzie czynne w najbliższy piątek 30 października 2009 r. w godzinach 10.00-16.00(hala główna Dworca Centralnego w Warszawie)

 

Akcja „Przeżyj własną śmierć” ma na celu uświadamianie i przybliżanie społeczeństwu problematyki transplantologii. Będzie wielu gości, a sceneria – kontrowersyjna.

 

 

Swój udział zapowiedzieli m.in.

Przemysław Saleta (godz. 10.40),

Emilian Kamiński (11.20),

Dorota Wellman (11.50),

Olaf Deriglasoff (12.20),

Tomasz Jacyków (13.20),

Mateusz Damięcki (13.50),

Jan Borysewicz (14.40),

Ilona Felicjańska (15.10)

i Maciej Wisławski (15.40).

 

 

W piątek 30 października br. rusza akcja społeczna Antyradia „Przeżyj własną śmierć”, mająca na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na problemy transplantologii w Polsce

 

Warszawa, 28 października 2009 r. – Antyradio organizuje akcję społeczną „Przeżyj własną śmierć”, tym samym włączając się w ogólnopolskie działania na rzecz uświadamiania i przybliżania społeczeństwu problematyki transplantologii. Już w najbliższy piątek (30. października br.) od godziny 10 do 16 na antenie radia prowadzący i goście będą dyskutować o różnych aspektach tego zagadnienia. W tym dniu Antyradio przygotuje specjalne „otwarte” studia zlokalizowane w Warszawie (hala główna Dworca Centralnego), Krakowie (hala główna Dworca Głównego) i Katowicach (przed Dworcem Głównym). Przewidziano dość kontrowersyjne elementy scenografii. Wszystko po to, by zwrócić uwagę na główne przesłanie akcji. Nie przez przypadek również dobrano termin – tuż przed Dniem Wszystkich Świętych. Czas ten powinien skłaniać do zadumy i refleksji nad własnym życiem i śmiercią. To właściwy moment na dyskusję o transplantologii.

 

W Polsce liczba zabiegów transplantologicznych nadal należy do najniższych w Europie. Jednym z czynników ograniczających ich ilość jest brak organów pobieranych od osób zmarłych. Często barierą nie do pokonania okazuje się rodzina, która nie wyraża zgody na pobranie organów od najbliższych, u których stwierdzono śmierć pnia mózgu. Dzieje się tak, mimo, iż w Polsce obowiązuje prawo tzw. „zgody domniemanej”. Oznacza to, że lekarze mogą bez niczyjej zgody pobrać organy, chyba, że potencjalny dawca wyraził swój sprzeciw i zgłosił ten fakt w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów.

 

Podczas piątkowej akcji „Przeżyj własną śmierć” będą rozdawane ulotki informacyjne oraz „oświadczenia woli”, czyli dokumenty informujące o woli przekazania, w wypadku śmierci, swoich organów do przeszczepu. Goście, prowadzący i wolontariusze będą namawiali do ich wypełniania i informowania o swojej decyzji najbliższych – decyzji, która może uratować ludzkie życie.

 

„Codziennie setki ludzi czeka na dar życia od osób, które przedwcześnie odeszły z tego świata. Zgoda na pobranie od nich komórek i organów to jednak w dalszym ciągu temat bardzo delikatny w polskim społeczeństwie. Właśnie dlatego chcemy włączyć się do dyskusji w zakresie problematyki transplantologii. Chcemy uświadamiać, że nawet po śmierci, nasza wcześniejsza decyzja może uratować czyjeś życie. Temu ma służyć akcja Antyradia „Przeżyj własną śmierć.” – mówi Krzysztof Łuszczewski, p.o. Dyrektora Programowego Antyradia.  

 

Gośćmi „otwartej anteny” Antyradia będą lekarze, psychologowie, księża i celebryci. Swoją obecność zapowiedzieli m.in. Przemysław Saleta, Emilian Kamiński, Dorota Wellman, Olaf Deriglasoff, Tomasz Jacyków, Mateusz Damięcki, Jan Borysewicz, Ilona Felicjańska i Maciej Wisławski. Prowadzący będą dyskutować z nimi „na żywo” o różnych aspektach transplantologii. Swoje opinie będą mogli wyrazić również przypadkowi przechodnie i podróżni.

 

 

Partnerem merytoryczny akcji „Przeżyj własną śmierć” zostało Stowarzyszenie „Życie po przeszczepie”, a partnerem medialnym – „Gazeta Wyborcza”. 

 

Więcej informacji na temat transplantologii można znaleźć na stronie www.przeszczep.pl



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy